TELEFON
WHATSAPP
RANDEVU

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız, diş ve çene bölgesindeki hastalıkların klinik ve radyolojik muayene ile tanısının konulduğu, ilaçlar ve cerrahi yöntemler kullanılarak tedavilerinin yapıldığı diş hekimliği dalıdır.

Hangi İşlemleri Kapsar?

Diş hekimliğinde sıklıkla uygulanan implantların çeneye yerleştirilmesi, implant için gerekli olan kemiğin yetersiz olması sonucu kemik greftleri konulması gibi ileri dental implant cerrahisi uygulamaları da bu bölüm içerisinde yer almaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Ağiz, Diş Ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız, diş ve çene bölgesindeki hastalıkların klinik ve radyolojik muayene ile tanısının konulduğu, ilaçlar ve cerrahi yöntemler kullanılarak tedavilerinin yapıldığı diş hekimliği dalıdır.

Ağız,Diş Ve Çene Cerrahisi Hangi İşlemleri Kapsar?

Diş çekimleri

20 yaş dişi çekimleri

Gömülü diş operasyonları

Dental implant uygulamaları

Çene kırıklarının cerrahi tedavileri

Çene tümörlerinin cerrahi tedavileri

Çenelerde oluşan apse ve kistlerin tedavileri

Protez ve ortodontik tedavi öncesi çene dokuların düzenlenmesi

Kök hücre PRP tedavileri

PRF uygulamaları

Cerrahide lazer uygulamaları

Çene eklemi tedavileri

Çene hastalıkları tedavisi

Diş hekimliğinde sıklıkla uygulanan implantların çeneye yerleştirilmesi, implant için gerekli olan kemiğin yetersiz olması sonucu kemik greftleri konulması gibi ileri dental implant cerrahisi uygulamaları da bu bölüm içerisinde yer almaktadır.

Çene cerrahisinin kapsamında olan diğer bir konu ise, doğumsal veya sonradan gelişen çene yüz anomalileridir. Bunlar arasında sıklıkla rastlanan damak ve dudak yarıkları, alt veya üst çenenin ileride veya geride konumlanması nedeniyle çiğneme fonksiyonunun ve estetiğin bozulduğu gibi durumlar gelmektedir. Bu amaçla ortognatik cerrahi, osteotomi, distraksiyon osteogenezisi, sert doku ve yumuşak doku ougmantasyonu gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisinde Tanı Nasıl Konulur?

Çene cerrahisi tanı yöntemleri arasında röntgen gibi geleneksel teknikler kullanılabildiği gibi tomografiyle desteklenerek, hastanın birebir ölçüde üç boyutlu kemik modelinin elde edildiği ileri teknikler de kullanılabilmektedir.

 

Bu sayede ameliyat öncesinde kesin tanı konularak operasyon planı tam olarak yapılabilmektedir. Tanı ve tedavi sırasında başarılı olmak için ortodonti ve protez uzmanı diş hekimleri ile birlikte multi disipliner çalışılması gerekmektedir.

Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisi Operasyonları Nasıl Gerçekleştirilir?

Ağız boşluğu içerisinde yer alan yumuşak doku (yanak, damak, dil, dudak gibi) ve sert dokuları (çene, dişler, kemikler, çene eklemi) ilgilendiren her türlü hastalığın teşhisi ve cerrahi tedavileri lokal anestezi(bölgesel uyuşturma)  / genel anestezi veya sedasyon yapılarak klinik veya ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Hastaların, büyük cerrahi işlemler sonrasında yataklı servislerde birkaç gün gözlem altında tutulmaları gerekebilir.

20 Yaş Dişi Nedir?

20 yaş dişleri ağız içerisinde en son süren dişlerdir. Üst ve alt çenede diş arkının en sonunda bulunurlar. Genellikle 20’li yaşlarda ağız içerisinde göründüklerinden bu adı almışlardır.

20 Yaş Dişi Niçin Gömülü Kalır?

Çoğumuzun  yirmi yaş dişleri ile ilgili sorunları olmuştur. Yirmi yaş dişleri gerçekten evrimcilerin iddia ettikleri gibi evrimsel bir sürecin sonucu mu gömülü kalıyor ve çıkamıyorlar? Yoksa artık ihtiyaç mı yok? Neden diş hekimim çekmek istiyor?

 

1950’li yıllarda taş devri insanlarının diş dizilimlerini araştıran ünlü ortodontist Raymond Begg, kaba ve lifli beslenen avutralyalı yerlilerde de aynı dentisyonu bulduğunu açıkladığında yirmi yaş dişleri ile ilgili filogenetik evrim teorisi çürümüştür. Begg, taş devri insanları ve günümüzde yaşayan Avustralyalı yerlilerde aynı diş dizisini gördü, eski çağlardaki kafa taslarında ve günümüz Avustralyalı yerlilerdeki ortak özellik hepsinin yirmi yaş dişlerinin sorunsuz çıkmış olması ve hiçbir çapraşıklık veya çürük olmaması idi, peki neydi yirmi yaş dişlerini sorun olmaktan çıkaran ve çürüksüz inci gibi dişlere sahip olmanın formülü?

 

Öncelikle şu bilgiyi vermem gerekiyor ki, dişler çene kemiği içerisine yapışık halde bulunmazlar ve binlerce lif sayesinde asılı bir vaziyette kemiğe bağlı kalırlar. Bu sayede sert bir besin çiğnendiğinde çiğneme kuvvetleri kemiğe doğrudan iletilmez ve dişi asılı tutan lifler sayesinde bir amortisor gibi dişi aşağı yukarı sağa sola küçük miktarda esnerler.

 

Dr. Begg çalışmasında kaba ve lifli yiyecekler tüketen eski insanlar ve Avustralyalı yerlilerde, dişlerin daha çok esnediği ve hareket ettiğini ve bu sayede iki diş arası aşınma sonucu dişerin arasında boşluk oluştuğu ve arkadan gelen yirmi yaş dişlerinin kolayca çıkabildiğini rapor etmiştir. Ayrıca bu dişler inci gibi dizilip hiçbir çapraşıklığın olmadığı görülmüştür. Aşınmadan dolayı dişlerin ara yüzeyleri daha düz bir yapıya kavuşup ara yüzeye kaçan besin artıkları olmadığı için çürük nedeniyle diş eksikliği de görülmemiştir.

 

Peki bizim neden dişlerimiz yamuk, çürük ve yirmi yaş dişlerimiz neden gömük? Cevap basit yumuşacık ekmek, düdüklü tencerede pişen lokum gibi et, krem peynir vs.

Yani yumuşak beslenme ve doğal lifli gıdalar yerine fabrikasyon gıdalar yediğimiz için dişlerimizi de çalışmıyor, amortisor vazifesine gerek kalmıyor dişler sürtünerek aşınamıyor ve yirmi yaş dişlerine arkada yer kalmıyor. Durum böyle olunca yirmi yaş dişleri çenelerin dengesini bozuyor, çıkamıyor veya daha geriden çıkıyor ve mutlaka çekilmesi gerekiyor.

20 Yaş Dişleri Eklem Bozukluğu Yapar Mi?

Yirmi yaş dişleri çekilmediği zaman ciddi eklem problemleri oluşabilir ayrıca çıkamayan veya yarısı çıkan dişlerin komşu dişlere zarar vermesi söz konusudur.

20 Yaş Dişleri Koku Yapar Mı?

20 yaş dişleri ağızda en sonda yer alan dişlerdir. Ulaşılması ve görülmesi zor olan bir bölgede olduklarından dolayı fırçalanması ve bakımı diğer dişlere göre daha zor olabilmektedir. Yetersiz fırçalamaya bağlı olarak 20 yaş dişleri kolayca çürüyerek ağrılara ve ağız kokusuna yol açmaktadır. Bazı dişlerin üzerinde dişeti kapşonu var ise besin artığı birikimi ve kist oluşumu daha hızlı olur, dolayısla koku yapması, ve kemikte kist oluşturması sonucu çene cerrahisi uzmanları bu dişleri haklı olarak almak istemektedirler.

20 Yaş Dişleri Hangi Durumlarda Ve Ne Zaman Çekilmelidir?

1. Ortodontik bozukluklara yol açtığı ve dişlerin çapraşıklığı durumunda.

 

2. Çürük durumunda dolgu yapmak veya kanal tedavisi yapmanın zor olduğu durumlarda.

 

3. Ağrı veya şişme olduğunda.

 

4. Çene ekleminden ses geldiği durumlarda.

 

5. Diş gıcırdatma hastalarında.

 

6. Ağız kokusu olan hastalarda.

 

7. Dişlerin devrildiği ve periodontal problem varlığında.

 

8. Karşısındaki dişin çekilmiş olduğu durumlarda çiğneme fonksiyonunun kalmadığı durumlarda.

 

9. Ortognatik çene ameliyatlarından en az 6 ay önce.

 

10. Yirmi yaş dişlerine bağlı çene içi kist oluşumlarında.

 

11. Tam süremediği tüm durumlarda.

 

12. Uzama durumunda.

 

13. Köklerinin tam gelişmediği veya yetersiz olduğu durumlarda.

 

14. Geçmeyen baş boyun ağrılarında.

 

15. Ön dişlerin aşındığı durumlarda.

Yer Darlığı Varsa 20 Yaş Dişleri Çıkabilir Mi?

20 yaş dişleri bazı durumlarda çenedeki yer darlığı sebebiyle çıkamazlar. Tam olarak gömülü (hem diş eti hem çene kemiği altında kalan ağızda hiç görülmeyecek şekilde) kalabildikleri gibi diş etinin altında yarı gömülü kalarak ağız ortamıyla ilişkili hale gelebilirler.

20 Yaş Dişleri Enfeksiyon Yapar Mı?

Diş etinin altında yarı gömülü kaldığı durumda diş etinden çıktıkları bölgede gıdaların sıkışmasına ve birikmesine yol açarak enfeksiyona neden olurlar. 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrıya neden olan bu tabloya perikoronitis adı verilmektedir.

20 Yaş Dişleri Dişlerde Çapraşıklık Yapar Mı?

Tam gömülü 20 yaş dişleri ise önündeki dişleri sıkıştırabilir, dişlerde çapraşıklık (eğrilik) yaratabilirler. Ayrıca komşu dişe baskı yaparak bu dişin çürümesine neden olabilirler.

20 Yaş Dişleri Kist Yapar Mı?

Uzun yıllar fark edilmeyen gömülü 20 yaş dişleri çene içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere neden olarak ciddi sorunlara yol açabilirler.

Ortodontik Tedaviden Önce Mutlaka Çekilmeli Midir?

Herhangi bir soruna yol açmasa bile diğer dişlerin düzgün sıralanmaları için 20 yaş dişlerinin ortodontik tedavi amacıyla çekilmeleri gerekebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı 20 yaş dişlerinin lokal anestezi ile yalnızca bulunduğu bölge uyuşturularak çekimi gerekmektedir.

20 Yaş Dişlerini Kime Çektirmeliyim?

20 yaş dişlerinin çekimi çene cerrahları tarafından yapılmalıdır. 5 yıllık Diş Hekimliği eğtimi ardından Çene Cerrahlarının uzmanlık süresi ortalama 5 senedir.

20 Yaş Dişlerinin Mutlaka Çekilmesi Mi Gerekir?

Doğru pozisyonda yerini almış sağlıklı bir 20 yaş dişinin çekimine gerek yoktur.

Yirmilik Dişimden Rahatsızlığım Yok, Çekilmesi Gerekir Mi?

Dişinizden rahatsızlığınız olmasa bile kontrol amaçlı doktorunuzla görüşüp, muayene olup, bir panaromik filmle durumuna bakmak gerekir. Eğer pozisyonunda bir sıkıntı yoksa, enfeksiyon, yer darlığı, çürük problemi, ağız kokusu yoksa daha sonra değerlendirilebilir. Ama unutulmamalıdır ki bunların hepsi aniden beklenmedik bir zamanda ortaya çıkıp çok daha fazla sıkıntı ve ağrıya neden olabilirler. Bu durumun ortaya çıkmaması için koruma amaçlı da çekilebilirler.

Operasyon Sonrası Ağız Bakımı Ve Beslenme Nasıl Olmalı?

Çekim sonrasındaki ilk gün tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, pipet kullanma veya gargara yapılmamalıdır. İlk iki gün ılık, taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Her besin tüketimi ve diş fırçalamanın ardından doktor tarafından önerilen antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar ve eğer önerildiyse antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecini bozacağından dolayı için ilk 48 saat sigara içilmemelidir.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Çok Ağrı Olur Mu?

Uzman hekimler tarafından yapılan hızlı ve atravmatik cerrahiyi takiben fazla ağrı oluşmaz ve oluşan ağrı hafif ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alınır. Pıhtı oluşumunu bozmak çekim sonrası iyileşmeyi bozduğu gibi ağrıya sebebiyet verebilir.

Çekim Sonrası Yüzüm Çok Şişer Mi?

Yanaktaki ödem dişin durumuna göre ve kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir. Şişlik oluşmaması için yanak bölgesine ilk 24 saat soğuk tampon (buz kompres) yapılmalıdır. Hafif şişlik olması normaldir ve iyileşme için gereklidir.

20 Yaş Diş Çekimi Normal Çekime Göre Pahalı Mıdır?

Yirmi yaş diş çekimi normal diş çekiminden çok daha zor bir işlemdir ve uzman hekimler tarafından yapılması tavsiye edilir. Bazı durumlarda diş çene kemiği içerisinde tam gömülü veya yatay olduğu durumlarda lokal anestezi altında basit bir ameliyat ile almak gerekebilir. Bu durumda küçük cerrahi işlem fiyatı verilmektedir.

Ağız Kanserleri Çok Karşılaşılan Bir Kanser Türü Müdür? Ne Kadar Tehlikedir?

Ağız kanserlerinin görülme sıklığı oldukça fazladır .Kötü huylu olan ağız bölgesindeki kanserler, hayati bölgelere yakın olmasından (beyin vb.) ve vücudun diğer bölgelerine daha rahat yayılabilme ihtimalinden dolayı önemlidir.

Kimler Ağız Kanseri Riski Taşırlar?

Sigara ve alkol tüketenler

Kötü ağız hijyeni

Uygun olmayan protezler (sürekli vuruk yapan protezler)

Ağızında anormal oluşumlar olanlar (Beyaz, kırmız renkteki anormallikler, kanama odakları, iyileşmeyen yaralar)

Ağiz Kanserlerinde Ağrı Olur Mu?

Başlangıç döneminde ağrısızdır. Bu nedenle ihmal edilip çok büyük boyutlara ulaşabilir.

Ağızda Bulunan Anormal Oluşumların Kansere Çevirme Riski Nedir?

Ağızda gözlenen her anormal oluşumun kanser oluşturacağını söylemek doğru değildir. Fakat bu tür anormallikler ileride kansere çevirme riskinden dolayı detaylı olarak muayene edilmeli ve periyodik olarak takip edilmelidir. Herhangi bir ilerleme veya şüpheli durumda gerekli müdahale yapılmalıdır.

Ağizda Gözlenen Ve Kansere Dönüşme Riski Olan Anormallikler Nasil Teşhis Edilebilir?

Öncelikli olarak detaylı ağız muayenesi yapılır. Gerekli görülürse biyopsi(analiz etmek amacıyla az miktarda doku almak) yapılarak teşhis doğrulanır. Kanserin derecesini ve kemiği ne kadar etkilediğini görmek için röntgen ve tomografiden faydalanılır.

Ağız Kanserlerinde Erken Teşhis Neden Önemlidir?

Ağız bölgesindeki anormallikler daha tam kansere dönüşmeden veya kansere dönüşmüşse bile başlangıç safhasındayken tedavileri çok daha basittir ve erken teşhis ile kişinin hayati riski azalmaktadır. Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmadan tedavi edilebilir. Kanser safhası ilerledikçe ve yayıldıkça hem kişinin hayati riski artmakta hem de yayılan kanserin çıkarılmasında daha fazla doku kaybı meydana gelmektedir.

Çene Kisti Cerrahisi Nedir?

Ağız içinde herhangi bir bölgede diş kaynaklı kistler oluşabilir. Ağrı veya şişliğe sebep olarak hasta tarafından farkedilir veya hiç farkedilmeden oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. Çene kistinin bulunduğu bölgeye ve büyüklüğüne göre tedavi yöntemleri farklılıklar gösterse de ağız,diş  ve çene cerrahları tarafından alınmaları gerekir.

Çene Kistleri Ne Tür Sorunlara Yol Açar? Alınmadan Bırakılsa Olmaz Mı?

Diş kaynaklı kistler genellikle iyi huylu ve yavaş büyüyen oluşumlardır ancak zamanında müdahale edilmediği takdirde çok büyük boyutlara ulaşıp sinüs, burun boşluğu, sinir gibi normal anatomik boşluklara zarar verebilir veya malignite bulguları gösterebilir (kötü huylu tümörlere dönüşüm görülebilir). Oluşan kistler fokal enfeksiyon odağı olurlar. Buradan hareket eden herhangi bir mikroorganizma, kan yoluyla kalp, eklem ve böbreklerde yerleşebilir. Bu yerleşmelerden dolayı çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle diş kistlerinin mutlaka temizlenmesi gerekir.

Çene Kisti Cerrahisi Nasıldır? Uyutularak Yapılamaz Mı?

Yapılan muayenede kistle ilişkili olduğu saptanan dişlere öncelikle kanal tedavisi yapılır. Kistin olduğu bölge anesteziyle uyuşturulur. Kiste ulaşımın en kolay olduğu yerden diş eti kaldırılır ve mümkün olan en az miktarda kemik kaldırılarak kiste ulaşılır. Tüm sınırlarından temizlenerek dikişlerle kapatılır ve kalan sağlıklı kemik iyileşmeye bırakılır. Kist daha önce iltihaplanmamışsa kemik toz konularak daha hızlı iyileşmesi sağlanır. Alınan parçanın ise patoloji laboratuvarında incelenmesi gerekir.

 

Çok büyük boyutlu olduğu saptanan çene kistlerinin genel anestezi altında alınması gerekir.

Çene Kisti Ameliyatlarının Fiyatı Ne Kadardır?

Kistin büyüklüğüne ve ağız içerisinde bulunduğu yere göre fiyatlandırma değişmektedir. Küçük boyutta kistler olabildiği gibi çenenin tamamını kaplayan büyük kistler de vardır.

Çene Kistlerinin Operasyonu Ağrılı Bir İşlem Midir?

Etkili ve yeterli bir anesteziyle ağrısız bir şekilde yapılır. Sonrasında antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar ve antiseptik gargaralar kullanılır. Yapılan kontrollerle rahat bir iyileşme süreci geçirilir.

Apikal Rezeksiyon Nedir?

Çürük veya travmaya bağlı olarak meydana gelen enfeksiyonlar ilerleyen dönemlerde kök ucunda kist oluşumuna neden olabilir. Bu gibi durumlarda sadece kanal tedavisi yapmak, kemiğe ilerleyen bu enfeksiyonun temizlenebilmesi için yeterli değildir.

 

Sorunlu dişlere kanal tedavisini takiben cerrahi bir operasyonla kök ucu açılarak kist, enfekte olmuş kemik dokusu ile beraber temizlenir. Özellikle ön grup dişlerde dişlerin ömrünü uzatan bir tedavi seçeneğidir.

 

Tedavi sonrasında hasta bu dişini uzun yıllar hiç bir sorun yaşamadan rahatlıkla kullanabilir.