fbpx
TELEFON
WHATSAPP
RANDEVU

Çene-Yüz Protezi

Çene-Yüz Protezi Nedir?

Çene ve/veya yüz bölgesinde doğuştan, travmaya bağlı veya kanser sonrası oluşan boşluk alanlara hazırlanan protezlere çene-yüz protezleri denir.

Bu boşluk alanlar ağız içinde olabileceği gibi, ağız dışında da olabilir. Ağız içinde olanlar; üst çene ve alt çeneyi, ağız dışında olanlar; göz, burun ve kulak bölgesini içermektedir. Bu bölgelerin birinin eksikliği olabileceği gibi birkaç tanesinin birlikte eksikliği de söz konusu olabilmektedir.

Yüz bölgesinde olan bu tür eksikliklerin mevcudiyetinde tedavi edilmediği zaman yaşam kalitesinde ciddi bir kayba neden olur. Hem bireyin yutkunma, yemek yeme gibi fonksiyonel aktivitelerinde problemlere, hem de görünüş itibariyle bireyde psikolojik problemlere neden olabilmektedir.

Çene Yüz Protezlerinin Amacı

Çene ve yüz protezlerinin amacı; estetik görünümü düzeltmek, fiziki farklılığın sosyal hayatta yarattığı psikolojik baskıyı hafifletmek, defektin yol açtığı konuşma, çiğneme ve yutkunma gibi problemleri azaltmak veya ortadan kaldırmaktır.

Çene-Yüz Protezi Tedavi Aşamaları

Cerrahi operasyon sonrası veya doğuştan olabilen bu boşlukların kapatılabilmesi için iki yöntem vardır. Bu yöntemler; cerrahi ve protezdir. Cerrahi operasyon ile kapatılabilmesi için boşlukların küçük ve operasyonu yapan cerrah tarafından tekrar opere edilmesi gerekmediği durumlarda tercih edilebilir. Ancak çoğu zaman estetik beklentiyi protez çok daha iyi karşılamaktadır.

Bu tür eksiklikler bu konuda eğitim almış Protez Uzmanı tarafından değerlendirilir ve tedavi edilebilir.

Yüz protezleri cilt yapısına benzemesi için yumuşak silikon malzeme kullanılarak kişiye özel yapılır. Çoğu zaman estetiği yakalamak amacıyla simetrik anatomiden faydalanılır.

Çene-yüz protezleri varolan boşluktan destek alırlar ancak çoğu zaman bu destek yeterli olmamaktadır. Bu durumda mutlaka implant desteği düşünülmeli, kemiğin durumu ve miktarı değerlendirilmelidir. Ancak bazı durumlarda implant desteği alınamaz ya da yeterli olmayabilir. Bu durumlarda proteze özel yapıştırıcılar hekim tarafından önerilebilmektedir.

Bazı durumlarda hem üst çene hem yüz dokusu etkilenebilir ve kombine bir protez yapmak gerekebilir. Bu durumda iki protez ayrı ayrı hazırlanarak, birleştirecek bir mekanizma ile birbirlerinden destek almaları sağlanabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Ağız İçinde Oluşan Boşluklara Protez Yapılır Mı?

Ağız içi büyük boşlukların protezleri; üst çene için obturatör, alt çene için mandibular rezeksiyon protezi olarak tanımlanmaktadır ve protez yapılabilmektedir.

Dudak-Damak Yarığına Protez Yapılır Mı?

Sıklıkla karşılaşılan dudak-damak yarığı her zaman cerrahi olarak tedavi edilemeyebilmektedir. Bu durumda obturatör protez yapılarak ağız ve burun boşluğu arasındaki bağlantı kapatılmaktadır.

Göz Protezi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gözü doğuştan olmayan veya cerrahi olarak alınmış olan hastalara kozmetik amaçlı uygulanan protezlerdir. Bu protezlerin görme fonksiyonuna katkısı yoktur.
İhtiyaca yönelik olarak oküler ve orbital olarak iki ayrı tip göz protezi hazırlanabilmektedir.

Oküler Protez takılma işleminde öncelikle göz yuvasının proteze hazırlanması gereklidir. Bunun için gözün alınması esnasında göz yerine bir bilye yerleştirilir. Birkaç hafta sonra göz protezi için göz yuvasının kalıbı alınarak protezi hazırlanır. Ardından, protez göz, göz yuvasına yerleştirilir ve protezin duruşuna göre üzerindeki son rötuşlar yapılır. Göz yuvasının kalıbı alındıktan sonra, birkaç gün içinde protez göz hazırlanır. Bu aşamadan sonra protez son halini alana kadar birkaç kez protez uygulamasına gelmek gerekli olabilir.

Orbital protez, oküler protezden farklı olarak gözle birlikte çevre dokuları da içermektedir.

Doğuştan Gözü Olmayanlara Da Göz Protezi Takılabilir Mi?

Doğuştan gözün olmaması veya gözün çok küçük olması (görme fonksiyonu yok ise) protez takmayı özellikle gerektirir. Bu hastalarda göz hacmi eksik olduğu için yüz kemiklerinin gelişimi eksik kalabilir. Bu nedenle bu hastalara zaman kaybedilmeden protez takılmalı ve bu protezler düzenli aralıklar ile daha büyüğü ile değiştirilerek simetrik yüz gelişimi sağlanmaya çalışılmalıdır.

Kulak Protezi Duymaya Etki Eder Mi?

Doğuştan mevcut olmayan kulaklarda duyma mevcut değildir, yapılacak olan protez bir engel oluşturamaz. Sonradan kaybedilen kulaklarda kulak deliğinin protetik tedavi sırasında kapatılmaması ile duyma için herhangi bir engel teşhis etmez.

Burun Protezi Doğal Görünüm Sağlar Mı?

Protez burun ameliyatları oldukça yüz güldürücü, renk ve yapı olarak kişiye özel olduğundan ayrıca kıkırdak gibi elastiki bir yapısı bulunduğundan psikolojik ve görsel açıdan oldukça tatmin edicidir. Ülkemizde oldukça az hekim tarafından uygulanan bu cerrahi uygulamaları emin ellerde yaptırarak sosyal yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

Çene-Yüz Protezlerinin Bakımı Nasıldır?

Hem ağız içi protezlerin, hem yüz protezlerinin bakımı aynıdır. Proteze özel olarak ayrılan bir diş fırçası ile su altında, deterjan veya sabunla fırçalanarak temizlenebilir. Temizlemek için diş macunu protezleri çizebildiği ve çabuk eskimesine neden olabileceği için asla tercih edilmemelidir.

Eğer protez tutucusu olarak implant tercih edildiyse; implant çevresi ıslak bir bezle narin bir şekilde düzenli olarak temizlenmelidir. Eğer hekim tarafından yapıştırıcı önerildiyse, mutlaka her gün yapıştırıcı tamamen sökülerek protez temizlenmelidir.

Bu tür protez kullanana bireylerin düzenli kontrole gitmesi zorunludur!