fbpx
TELEFON
WHATSAPP
RANDEVU

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Sağlıklı ve Estetik Bir Gülümseme

Estetik diş hekimliği; diş ve diş etleri üzerine yapılan çeşitli işlemler ile kişilerin sağlıklı, estetik görünüme kavuşmasını ve kaybedilmiş fonksiyonların iyileştirmesini sağlayan tedavilerdir. Estetik diş hekimliği diş çürüklerinin, aşınmış dişlerin, renkleşmiş dişlerin (Beyazlatma), hassas dişlerin, aralıklı dişlerin(diestema), travma görmüş dişlerin, kırık dişlerin, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıkların tedavisini gerçekleştirir.

Sık Sorulan Sorular

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik diş hekimliği; diş ve diş etleri üzerine yapılan çeşitli işlemler ile kişilerin sağlıklı, estetik görünüme kavuşmasını ve kaybedilmiş fonksiyonların iyileştirilmesini sağlayan tedavilerdir. Estetik diş hekimliği diş çürüklerinin, aşınmış dişlerin, renklenmiş dişlerin (Beyazlatma), hassas dişlerin, aralıklı dişlerin(diestema), travma  görmüş  dişlerin, kırık dişlerin, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıkların tedavisini gerçekleştirir.

Bu tedaviler için kompozit  beyaz dolgulardan (bonding uygulamalarından), porselen dolgular (inley-onley), fiber uygulamalarından, beyazlatma yöntemlerinden, lazer teknolojisi ve lamina uygulamalarından faydalanılmaktadır.

Estetik Dolgu-Bonding Uygulaması Nedir?

Çürük, aşınmış, kırılmış dişlerin restorasyonunda  kompozit (beyaz) dolgu ile diş rengini, boyutunu, formunu değiştirip, düzeltmek için yapılan estetik işlemlerdir. Bonding uygulmalarını diş dokusunda minimal madde kaybı olduğundan, diş dokusu dostu işlemler olarakta adlandırabiliriz. Kullandığımız materyal kompozit dolgu maliyeti düşük renk seçenekleri fazla olduğundan hastalarımız için uygun fiyatta memnun edici sonuçlar doğurmaktadır.

Estetik Dolgu-Bonding Uygulaması Ağrılı Bir İşlem Midir?

Hayır, genelikle işlemler lokal anestezi ile yapımasına rağmen bazı durumlarda (dişlerde minimal düzeyde kesim- düzeltme yapıldığı) lokal anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmaz.

Estetik Dolguların-Bonding Uygulamalarının Yapımı Uzun Sürer Mi?

İşlemler birkaç dişe uygulanıyorsa direk yöntem ile hasta ağzında tek seansla bitirilir. Birçok dişe uygulanması durumunda direk veya indirek yöntemlerle birkaç seans sürebilmektedir.

Estetik Dolgular-Bonding Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Dişlerde ve doğada bir altın oran kuralı bulunmaktadır. Bu kurala göre, dişlerin, gülümseme sırasında, önden bakıldığında estetik olarak mükemmel olabilmesi için belli oranlarda görülmesi gerekir. Estetik dolgularda  bu oranlar göz önünde bulundurulup, önce dişler üzerinde minimal işlemlerle pürüzlü alanlar yapılır. Daha sonrasında bu alanlara şekil verilmesi kolay olan kompozit materyali ile restorasyonlar yapılır.

Estetik Dolguların Ömürleri Ne Kadarır?

Estetik dolguların ömrü, kullanılan kompozit materyalinin kalitesine, hekimin el yeteneğine ve hastanın ağız hijyen bakımına göre değişmektedir. Ortalama kullanım süreleri 5 yıldır ancak çok fazla çay, kahve, sigara tüketimi olan kişilerde doğal dişlerden daha hızlı renklenme görülmektedir.

Estetik Kompozit Dolguların Bakımında Nelere Dikkat Edimelidir?

Estetik dolguların bakımında ağız hijyeninin iyi olması en önemli faktördür.İdeal bir ağız hijyeni sağlanamaması durumunda hem diş etlerinde sorunlar oluşur hem de dişler çürüyebilir. Ayrıca sert gıdalar kompozit materyalinde aşındırma yapabileceğinden bu tür gıdalardan uzak durmak gerekir. Aşındırma, fırçalamayla da olabileceğinden sert diş fırçalama yapılmamalıdır. Bir diğer konu ise sigara – çay – kahve gibi renk verici tüm yiyecek ve içecekler estetik dolguların renginde değişmelere neden olacağından bunların tüketimine dikkat edilmelidir.

Estetik Dolguların Avantajları Nelerdir?

Estetik kompozit dolguların en büyük avantajı farklı renk seçeneğinin olması şeffat olması ile estetik olarak hastaları memnun etmesidir. Ayrıca düşük maliyetlidir. Hasta  isterse tekrar aynı dişe estetik dolgu yaptırabilir. Diş dokusuna minimal işlem yapıldığı için hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Porselen Lamina Mı Estetik Kompozit Dolgu Mu?

İki restorasyon türünün de avantajları, dezavantajlar ve endikasyonları farklıdır. Hastanın beklentisi, dişlerin durumu ve hastanın maddi durumuna göre Dentapolitan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde diş hekimlerimiz, hastaya en ideal restorasyon seçeneklerini sunacaktır. Porselen laminalar daha uzun ömürlü ve estetik açıdan daha üstündürler ancak diş yüzeyinde pürüzlendirme yapmak gerekebilir.

Porselen Inley-Onley Dolgu Nedir?

Fazla diş dokusu kayıplarında hem estetik hem de oluşan çiğneme kuvvetleri karşısında diş bütünlüğünü koruyup aşınmadan kalan, kişiye özel full porselen dolgulardır. Genelikle arka dişlerde kullanılır. Porselen inley dolgu dişlerin çiğneme bölgesindeki tepelerin iç kısmı için yapılan özel dolgu iken, porselen onley dolgu ise bu diş tepelerinide içine dahil eden daha büyük porselen dolgulardır.

Porselen Inley Ve Onley Dolgu Yapımı Nasıldır?

Porselen inley – onley dolgu iki seansta yapılan dolgulardır. Öncelikle dişlerde  mevcut çürük temizlenip, dolgu için özel kavite hazırlanır. Daha sonrasında diş hekimi tarafından özel ölçü teknikleriyle dişten ölçü alınıp, porselen renk skalasından hastanın dişlerine göre renk seçilip, laboratuvara gönderilir. Labrotuvarda hazırlanan porselen dolgu, ikinci seansta ağızda, tükürükten izole olan alana özel materyallerle dişe yapıştrılır. Diş hekimi tarafından son cilası yapılarak işlem son bulur.

Porselen Inley-Onley Dolgu Hangi Durumlarda Tercih Edilmelidir?

Porselen inley-onley dolgu özellikle kanal tedavisi görmüş, suyunu kaybetmiş, kırılganlığı artmış dişlerde diş bütünlüğünü korumak adına porselen kuronlara alternatif seçenek olarak kullanılmaktadır. Bir diğer kullanım alanı madde kaybı çok olan dişlerde hem estetik hemde daha ideal diş kontağı ilişkisi sağlamak adına kompozit dolgular alternatif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca fazla aşınmış dişlerde dikey boyut artırılmasında da kullanılmaktadır.

Porselen Inley-Onley Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Porselen inley-onley dolgunun ömrü materyalin cinsine, hastanın ağız hijyenine ve hekimin becerisine bağlıdır.

Porselen Inley-Onley Dolguların Avantajları Nelerdir?

Porselen inley-oley dolgular kompozit dolgulara göre renklenme durumu olmadığından daha estetiktirler. Ayrıca kenar uyumu, özel laboratuvarda işlendiğinden daha iyidir. Büyük restorasyonlarda daha başarılıdır. Ayrıca kenar uyumunun iyi olması, restorasyonla diş birleşim alanlarında sızdırmanın olmamasını sağladığından, kalan diş sert dokusunda kompozit dolgulara göre çürük riski daha azdır.

Empress Porselen Kuronlar Nelerdir?

Empress porselen kuronlarda metal alt yapı yerine cam destekli güçlendirilmiş porselen kullanılmaktadır. Cam destekli porselen ışığı daha fazla geçirir. Ayrıca empress kuronlarda mükemele yakın ışığı yansıtma özelliği  vardır. Bu  özelliklerinden dolayı doğal dişe yakın olurlar ve çok estetiktirler. Diş eti dokularıyla uyumları çok iyidir. Metal alt yapı içermediğinden herhangi bir alerji durumu söz konusu değildir. Ayrıca empress porselenler özel yapıştırıcılarıyla dişe birebir oturduğundan, diş porselen altında çürümez.

Empress Porselen Kuronlar Hangi Dişlere Yapılabilir?

Estetiğin çok önemli olduğu üst ön dişlerde,

Fazla kuvvete maruz kalmayan küçük azı dişlerinde,

Kanal tedavisi sonrası renklenmenin olduğu dişlerde,

Tetrasiklin gibi antibiyotikten renklenmiş dişlerde, fazla flor alımından (flourozis) dolayı renklenme oluşmuş dişlerde ve yaşa bağlı renklenmenin olduğu dişlerde,

Aralıklı dişlerin kapatılmasında (diestama varlığında),

Şekil bozukluğu olan dişlerde,

Sıralaması ve duruşu bozuk olan dişlerde,

Gülüş estetiği sağlamak için yapılan çok restorasyon işlemlerinde,

Kırık veya aşınmış dişlerde estetik olarak  ideal görünüme kavuşmak için empress full porselen kuronlar kullanılır.

Empress Porselen Kuronlar Hangi Dişlere Yapılamaz?

Fazla çiğneme kuvvetinin geldiği arka dişlerde, birden fazla diş eksikliği olan dişlerin restorasyonunda empress porselen kuronlar tercih edilmez.

Empress Porselen Kuronların Yapım Aşamaları Nelerdir?

Yapılacak her türlü restorasyonda olduğu gibi empress full porselen kuronların yapımında hasta için gülüş tasarımı yapılır. Hastanın beklentilerine ve mevcut  diş- diş eti durumuna göre ideal planlama yapılır. Uzman hekim tarafında diş restorasyonları için kesim yapılır. Hassas ölçüler alınır, renk seçilip, laboratuvara gönderilir. Kuronlar yapım aşamasındayken hastaya, planlamalara göre yapılmış geçici kuronları takılır. Labrotuvardan gelen empress porselen kuronların uyumu hekim tarafından dikkatlice kontrol edilir. Hasta onayını alınca kuronlar yapıştırılır.

Empress Porselen Kuronların Yapım Aşamalarında Ve Sonrasında Ağrı Oluşur Mu?

Kuronların yapım aşamasında dişler lokal anestezi altında kesildiğinden herhangi bir ağrı duyulmaz. Kesim sonrası geçici kuronların yapıştırılmasıyla, dişlerde herhangi bir hassasiyet sorunu olmayacağından ağrı da oluşmaz.

Empress Porselen Kuronlar Mı Zirkonyum Mu?

Her iki restorasyon türünde de metal alt yapı yerine full porselen kullanılmaktadır. Empress full porselen kuronların doğal diş özelliklerine benzer özellikleri olduğundan daha estetiktirler ve ön bölgelerde tercih edilirler. Zirkonyumun ise yapısal dayanıklılığı empress porselenlere göre daha iyidir. Arka bölgedeki çiğneme kuvvetleri daha fazla olacağından zirkon kullanılır. Ayrıca fazla diş eksikliği olan restorasyonlarda zirkon kullanılır.

Empress Porselen Kuronların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Empress kuronlar öncesinde de sonrasında yapılacak ağız hijyeni aynıdır. Diş fırçalama, ara yüz fırçası veya diş ipi kullanımı ve günlük gargara kullanımı yapılmadır.