TELEFON
WHATSAPP
RANDEVU

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi Nedir? Neleri Kapsar?

Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki iskeletsel ve dişsel bozuklukların düzeltilmesiyle ilgili ameliyatları tarif eden genel bir terimdir.

Ortognatik Cerrahi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Alt çene ve üst çene arasındaki ilişkinin normal olmadığı durumlarda ısırım bozukluğu-maloklüzyon ortaya çıkar. Dişlerde ve iskelet yapısındaki bu sorunlar değişik ölçüde yüz estetiğine de yansımalar gösterir. Yani, burada sorun hem fonksiyonel ve hem de estetiktir. .

Sık Sorulan Sorular

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki iskeletsel ve dişsel bozuklukların düzeltilmesiyle ilgili ameliyatları tarif eden genel bir terimdir.

Ortognatik Cerrahi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

  • Alt çenenin  önde, geride, sağ yan veya sol yanda olduğu durumlarda,
  • Alt çenenin bir tarafının veya tümünün az gelişmiş olduğu vakalarda,
  • Üst çenenin önde, geride, sağ yan veya sol yanda olduğu durumlarda,
  • Üst çenede gelişim azlığında,
  • Alt çene ve üst çenedeki dişlerin birbirine değmemesi ( open bite),
  • Çene ucunun ileride ya da geride olması ve küçük veya büyük olması durumlarında,
  • Elmacık kemiklerinin olması gerekenden büyük, küçük, önde veya geride olması durumunda,
  • Kaza ve tümör nedeniyle çenelerin şekil ve yapısının bozulması,
  • Alt çene ve üst çene arasındaki ilişkinin normal olmadığı durumlarda ısırım bozukluğu-maloklüzyon ortaya çıkar. Dişlerde ve iskelet yapısındaki bu sorunlar değişik ölçüde yüz estetiğine de yansımalar gösterir. Yani, burada sorun hem fonksiyonel  hem de estetiktir.

Çene Ameliyatlarını Kimler Yapar?

Çene ameliyatlarını Ağız Diş Ve Çene Cerrahisi alanında uzmanlığını yapmış diş hekimi kökenli cerrahlar yapabilir.

Öncesi Veya Sonrasında Hastalar Tel Tedavisi Olmalı Mıdır?

Ortognatik tedavi, tel tedavisi ve cerrahi işlem olmak üzere iki aşamadan oluşur. Hastanın ameliyat sonrasında da kısa dönem tel tedavisi görmesi gerekir. Ender vakalarda ameliyat öncesi tel tedavisi olmadan cerrahi işleme geçilmesi endikedir. Böyle durumlarda da hastanın ameliyata braket (sabit diş teli) takılı şekilde girmesi gerekmektedir.

Ortognatik Cerrahi Planlaması Nedir?

Ortognatik cerrahi öncesi tel tedavisi için uzman  doktorlar tarafından yapılan planmadır.Planlamada hastadan ölçüler alınır, hastanın fotoğrafları çekilir, gerekli filmler (panoromik, sefalometrik ve ihtiyaç doğrultusunda tomografi) çekilip analizler  yapılır. Ortognatik cerrahi öncesinde de hastadan tekrar alınan ölçüler üzerinde tekrar bir  çalışma yapılarak , ameliyat sırasında kullanılacak olan rehber splintler hazırlanır. Ameliyat sırasında ortodonti uzmanı da ameliyathanede hazır bulunur.

Ameliyatsız Tel Tedavisi Mümkün Mü?

Diş doktorunuz yaptığı analizlerde, ortognatik operasyona ihtiyacınız olduğunu söylemiş ise, ameliyatlı tel tedavisi, gerek  estetik gerekse fonksiyonel açıdan ideal tedavi  olacaktır.

Çene Ameliyatları Sonrası His Kaybı Olabilir Mi?

Ameliyat yapılan bölgede his kaybının olması gayet doğaldır. Fakat bazı durumlarda geçici bazı durumlarda kısmı olarak sürekli olabilir. Bu yapılan ameliyatın riski ve hastanın vücudunun vermiş olduğu tepkiye bağlıdır.

Ortognatik Cerrahi İşlemi Nasil Oluyor? Kim Tarafından Yapılıyor?

Bu tür vakalarda ortodonti uzmanı ve maksillofasiyal cerrah birlikte çalışır. Ortognatik cerrahi ameliyatları tam teşekküllü bir hastanede ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyatı gerçekleştiren kişi maksillofasiyal çene cerrahi uzmanıdır. Bu tür ameliyatlar estetik değişimin yanı sıra özellikle çiğneme fonksiyonu kazandırmak için yapılmaktadır, bu sebeple çene kapanışı ve fonksiyon bilgisi bulunan diş hekimliği eğitimi almış çene cerrahisi ve maksillofasyal cerrahi uzmanı tarafından yapılması önerilmektedir.

Ortodonti İle Ortognatik Cerrahi Ayrı İşlemler Midir?

Ortognatik cerrahi; çene ameliyatını ve ortodontik tedaviyi içerir. İlk olarak, ortodontik tedaviye başvurularak dişlerin çeneye uygun şekilde konumlandırılması sağlanmaktır. Sonrasında ortodontik tedavi devam ederken ameliyat yoluyla çenelerin birbirine ve yüze uygun hale getirilmesi sağlanır.

Ameliyat Olmadan Sadece Diş Teli Taktırarak Tedavi Olabilir Miyim?

Bazı vakalarda diş teli taktırılarak yapılan tedavi yetersiz kalır. Böyle durumlarda maksillofasiyal cerrah ve ortodonti uzmanı birlikte çalışarak ağır bir anomaliyi cerrahi metotla düzeltebilir.

Ortodontiste Gittik Bize Ameliyat Dedi, Biz Ameliyatsız Tedavi Edecek Bir Ortodontist Ariyoruz ?

Ameliyat vakası olan kişilerin çoğu genellikle daha kliniğe adım atar atmaz sadece yüz profiline bakılarak bir ortodontist tarafından teşhis edilebilir. Bu tür vakalarda en iyi sonuç çene cerrahisi ile elde edilir.

Bu Tür Çene Operasyonları Sıkça Yapılır Mı?

Bu tür operasyonlar çene cerrahları tarafından çok uzun zamandan beri ülkemizde yapılır. Ortodontistlerin çalıştığı belirli cerrahlar vardır. Bu cerrahlar ameliyatları başarılı bir şekilde yapar.

Ameliyat İzi Kalıyor Mu?

Ameliyat ağız içinden yapılır. Yüzünüze kesinlikle bir müdahale olmaz. Bu yüzden herhangi bir ameliyat izi kalmaz.

Çene Ameliyatı Sonrası Ağrım Olacak Mı?

Ameliyat sonrasında size ağrı kesici yapılacaktır.1-3 gün giderek azalan bir ağrınızın olması normaldir.

Hastaneden Ne Zaman Taburcu Olurum?

Normal şartlar altında ertesi gün taburcu olursunuz. Ortognatik cerrahi sonrası sabah doktorunuz sizi kontrol edecektir. Bu kontrol sonucunda taburcu olmanız kararı verilir.

Çene Ameliyatı Sonrası Beni Neler Bekler?

Kemiklerin kaynaşması için çeneler 1 hafta kadar lastiklerle bağlı kalacaktır. Bu süre içerisinde sıvı beslenme yapılır. Operasyondan 1 hafta sonra tekrar kontrole gidilir.
Bu kontrolde ağzınız açılır ve açıp-kapama egzersizleri öğretilir. Ortodontik tedavi (ortalama 4 ay) daha devam eder ve sonra diş telleriniz çıkar.

Çene Estetiği Ameliyatları Nedir?

Çene estetiği ameliyatları çenenizi genel olarak büyütmek veya küçültmek amacı ile yapılan estetik operasyonlardır. Bu operasyonlar duruma göre üst çeneye veya alt çeneye yapılabilir.

Çene Estetiği Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?

Çene ucu normalden küçük veya büyük olabilir. Her iki deformite de belirgin estetik sıkıntıya yol açar. Bu gibi durumlarda çene estetiği ameliyatları yapılmaktadır.

Çene Ucu Estetiği (Genioplasti) Nedir?

Çene ucu estetiği, çenenin uç kısmında yapılan müdahaleye denir. Genioplasti adı da verilir. Genioplasti ameliyatları çene ucunun estetik görünümünü değiştirmeye dönük ameliyatlardır. Bu estetik ameliyatlar ile çene ucunun büyüklüğü ve uzunluğu artırılabilir veya azaltılabilir. Yani, çene ucu estetik normlara uygun şekilde yeniden şekillendirilebilir.

Çift Çene Ameliyatı Nedir?

Çift (üst ve alt) çene ameliyatı üst ve alt çenelerde yapılan ameliyattır. Çene kemikleri ve diğer yumuşak-sert dokuların ideal anatomik yerine çekilmesi için yapılan müdahaleleri içerir

Tek Çene Ameliyatı Nedir?

Sadece alt çene ya da üst çeneye yapılan operasyondur.

Çene Kırıklarının Cerrahi Tedavileri

Bu operasyon öncesi tam ve eksiksiz bir muayene yapılır. Bu inceleme ile sonrasında yapılacak ameliyat tekniği belirlenir. Çene kırıkları ameliyatı sonrasında dişleri zorlamadan fırçalanması için yumuşak uçlu fırçalar tavsiye edilir. Aynı şekilde beslenme de yumuşak gıdalarla yapılmalıdır. Ameliyat sonrası alt ve üst çenenin birbirine bağlanması gerekmez. Hastaya ağrı kesici ve antibiyotik verilmesi yeterli olur.

Dudak-Damak Yarıklarının Cerrahi Tedavileri

Dudak-damak yarığı embriyolojik dönemde çeşitli nedenlerden dolayı (doğuştan veya kaza sonucu oluşmuş estetik bozukluklar) yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkar. Dudak-damak yarığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik faktörler, çevresel faktörler, gebelik esnasında kullanılan bazı ilaçlar, annenin gebelik esnasında sigara ve alkol kullanımı, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, folik asit ve B vitamin eksikliği bu duruma yol açabilir.

Dudak yarığı onarımı bebek 3 aylık iken yapılır. Dudak yarığı onarımında amaç estetik olarak normale yakın bir görünüm sağlamaktır. Damak yarığı tedavisinde bebeğin estetik olarak düzgün dudak biçimine getirilmesi sağlanır.

Damak yarığı onarımında esas hedef damaktaki kas fonksiyonunun onarılarak normal fizyolojinin temin edilmesi ve sonuç olarak da normal konuşmanın ve görünümün sağlanmasıdır.

Alt Çenenin İleri Alınma Operasyonu

Çene boyu uzatma, çene boyunun dengeli bir şekilde uzatılması işlemidir. Alt çenenin ileri alınma gereksinimleri değişkenlik gösterebilir. Doğumsal veya gelişimini tam olarak tamamlayamamış hastalarda bu çene estetiği operasyonu yapılabilir. Bunların dışında yüz asimetrisine uygun olmayan bir çene yapısına da estetik operasyonlarla müdahale edilebilir. Alt çene estetiği veya üst çene estetiği adı verilen operasyonların her ikisinde de yöntem aynıdır. Çene kemiklerine müdahale edilerek çene kemiğinin boyu kısaltılır veya uzatılabilir.

Alt çene veya üst çeneye ileri veya geri alma operasyonları 18 yaşını doldurmuş sağlıklı yetişkin hastalarda mümkün olabilir.

Çene Tümörlerinin Tedavisi

Vücudun diğer bölgeleri gibi ağız ve çenelerde de iyi huylu veya kötü huylu tümörler oluşabilir. Bunlar ya ağız içindeki yumuşak dokularda sigara vb. irritatif etkileri ile değişikliğe uğraması sonucu veya diş ve dişi oluşturan yapıların bozulması sonucu ağız ve çeneler bölgesinin tümörleri oluşur. Tümörün cinsine göre tedavi planlaması yapılır.